Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 

R.C.S are cel mai rapid internet din România la nivel național cu viteze de până la 1 Gbps (39 DE LEI/LUNĂ).

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
13453 replies to this topic

#8263
cosu77

cosu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 18.10.2007
Edimax-ul are sau nu are accelerare hardware NAT?
Am citit un comentariu pe la unul din magazinele online şi respectivul chiar sublinia faptul că nu are hardware NAT.

Edited by cosu77, 18 December 2013 - 10:52.


#8264
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 09.02.2004

 MembruAnonim, on 17 decembrie 2013 - 19:49, said:

Eu nu inteleg cum e posibil sa ma iei cu buletinul de analiza si certificarea gigabit, sa ma trimiti sa stiudiez retelistica, sa nu cunosti chestii esentiale si sa imi bati totusi obrazul.

Oare de ce nu duce un router WAN - LAN aceleasi viteze ca in LAN - LAN ?
De ce vitezele sunt mai mici pe direct, cat timp tu ai un PC performant care ruleaza XP, care la randul lui trebuie sa proceseze PPPoE ?

Poate iti raspunzi singur, eu sunt atehnic.



Comedie. Posted Image
Am simtit nevoia sa revin un pic ca sa lamurim un lucru:
1. Ai intrebat ce e o retea certificata gigabit? Deci nu ai vazut/auzit, altfel nu intrebai. Ti-am aratat (si crede-ma ca putini au vazut un buletin din ala de analiza ca beneficiari ai unei retele facuta de o firma) si te-ai simtit ofensat ca ti-am batut obrazul La scoala iti luai una peste manute cu linia de la doamna profesoara.
2. Unde ai avut TU, GURU al tehnicii, ocazia, pana sa lanseze FL1000 sa vezi PPPOE gigabit si in consecinta sa-ti poti da, in cunostiinta de cauza cu parerea despre capacitatile/posibilitatea unui PC performant de PPPOE cu WIN XP? In manualul de networking dupa care ai invat tu scrie asta? Ne poti face dovada? Altfel bati campii cu generalisme si nici macar alea documentate. PPPOE ca standard a aparut cu mult inainte de winxp si win7. Ca si gigabitul.
3.Pt cunostiinta matale, afla ca exista echipamente care nici macar nu permit conectare PPPOE de pe calculatoare cu WIN XP. Intr-un limbaj simplist, ca sa inteleaga si cei mai putin familiarizati cu domeniul, spui ca echipamentele vorbesc (de unde si exemplul cu softurile, care la o incercare de update iti propun din parte serverului veriunea pt Linux, daca esti in spatele routerului, daca nu ma insel Opera este un astfel de exemplu). Sau crezi ca echipamentele folosesc magia.alba sau neagra pt a afle cu ce client comunica?
Eu daca nu stiu un lucru, am bunul simt si intreb. Tu, fara a produce vreo dovada care sa sustina cele afirmate, afirmi cu tarie ca sti. Fals. Sper sa fie un semnal pt toti cei care au tendinte din acestea suicide de a se da mari la apa mica. Si care pt a-si masca lipsurile de cunostiinte devin obraznici,chiar nesimtiti.

#8265
cristiboss70

cristiboss70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 29.02.2008
Da tu chiar nu ai treaba? De 3 pagini tot o aburesti aici cu buletinul tau de analize...ce tot vrei sa dovedesti?

#8266
blacklotusul

blacklotusul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 28.02.2009

 marcopolo80, on 18 decembrie 2013 - 10:07, said:

@junkname Stiu ca e best effort, doar ca nu am vazut pana acum acel best effort pt ca daca best effort este in zona 6-700 pai atunci trec pe 500 ca acolo e mereu 500, chiar best efort. Posted Image
@carmenclara1 am vazut testele alea si am citit si pe CG unde un user, HollowMan zice ca a prins link 900 wireless si vreo 400Mbps download, deci ceva mai bine decat testele respective si din practica, testele de pe net mai sunt si "directionate" intr-o directie sau alta.Mie mi s-a intamplat ca la anumite teste pe care le faceam pe vremuri sa obtin rezultate diferite si in general mai bune decat cele postate pe net.
Astea cu router TP-link Archer 7.Care in testele de pe net a scos mai putin dar e in zona Posted Image Deci ar putea fi real rezultatul scos de userul dpe CG.
Mie mi-ar fi facut cu ochiul routerul asta ROUTERBOARD MIKROTIK RB2011UAS-2HND-IN dar nu am gasit pe nicaieri specificatii prinvind competentele pe PPPOE gigabit si nici teste facute de cineva de la noi. Discutia despre AC era una la nivel de soutie alternativa, nu ca m-ar interesa pe mine in mod deosebit.


Mai citeste in urma cateva pagini, am, vandut 2011-le pentru ca nu ducea mai mult de 300 nici mort.

#8267
abu_cwarky

abu_cwarky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 10.11.2013

 blacklotusul, on 18 decembrie 2013 - 12:29, said:



Mai citeste in urma cateva pagini, am, vandut 2011-le pentru ca nu ducea mai mult de 300 nici mort.

Sustin spusele si mai adaug : in momentul de fata nici un echipament MkTik nu duce PPPoE de 1Gbps. Am avut recent ocazia de a testa inclusiv CCR1036 si nu urca peste 400. In viitor, posibil, azi nu.

#8268
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 09.02.2004

 cristiboss70, on 18 decembrie 2013 - 11:50, said:

Da tu chiar nu ai treaba? De 3 pagini tot o aburesti aici cu buletinul tau de analize...ce tot vrei sa dovedesti?
Si raspunsul tau, de om competent era...?? Cam de cata putere de calcul are nevoie cipul dintr-un router pt a face PPPOE gigabit? Sti? Dar un procesor x86? Daca tot te plictisesti, ia si tu modelele de routere care au fost "dovedite" de useri ca facand aproape gigabitul, vezi ce cipuri au, vezi ce specificatii (performante) au , te uiti si compari cu implementarile acelui cip pe modele existente pe piata si o sa ai o lista restransa de posibile routere care pot fi capabile de gigabit PPPOE. Pe urma te rogi ca implementarea in soft sa fie una competenta altfel te poti trezi ca desi hardware este compliant software kk. Asa se si explica de ce in urma reviziilor software unele routere ajung sa performeze desi mai inainte sughitau. Un motiv este si acela expus un post mai sus ca nu sunt multi provideri de PPPOE gigabit in lume si folosindu-se echipamente diferite apar situatii diferite (o sa vezi ca la unele revizii de firmware se face referire la PPPOE/Rusia, deci nu are legatura cu PPPOE  la modul general ci la solutia implementata acolo pt PPPOE). Pe urma extrapolezi rezultatele de la cipurile dedicate la CPU x86 si vezi care ar fi procesorul minim si mediul software (SO) unde poate sustine PPPOE gigabit.
Mai exista varianta, la fel de empirica de a comanda diferite modele de routere de pe net si returnate in cazul in care nu fac ceea ce trebuie. Doar ca pt asta iti trebuie:timp, nervi si bani. Fix in aceasta ordine. Eu timp si nervi pt teste nu mai am, banii oricum ti se returneaza sau te alegi cu ce ti-ai propus.Sa mai spunem de obligatia legala  a vanzatorilor de echipamente de a prezenta datele tehnice complete ale echipamentelor comercializate? Exista in prezentarea (incepand cu cea on-line) si terminand cu cea scrisa undeva specificatia de performanta PPPOE throughput, un lucru esential de stiut atunci cad achizitionezi un router pt serviciul FL1000? Mai ales ca majoritatea oamenilor nu au notiuni tehnice (si nici nu sunt obligati sa aibe) ei achizitioneaza un serviciu,pe care-l platesc si care trebuie sa functioneze. Iar daca trebuie sa achizitioneze un produs trebuie ca cineva competent sa-l consilieze corect in legatura cu achizitia. Pai daca el nu stie nimic despre produsul ala, cum sa-ti recomande?

 abu_cwarky, on 18 decembrie 2013 - 12:50, said:

Sustin spusele si mai adaug : in momentul de fata nici un echipament MkTik nu duce PPPoE de 1Gbps. Am avut recent ocazia de a testa inclusiv CCR1036 si nu urca peste 400. In viitor, posibil, azi nu.
Mersi, cineva pe CG il recomanda, dar fara a spune daca face gigabitul.Probabil era recomandat pt capacitatile wireless.

Edited by marcopolo80, 18 December 2013 - 13:01.


#8269
blacklotusul

blacklotusul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 28.02.2009

 abu_cwarky, on 18 decembrie 2013 - 12:50, said:

Sustin spusele si mai adaug : in momentul de fata nici un echipament MkTik nu duce PPPoE de 1Gbps. Am avut recent ocazia de a testa inclusiv CCR1036 si nu urca peste 400. In viitor, posibil, azi nu.




Pe wifi(2011-le), indiferent de obstacole intre router si device(Laptop I7, broadcom), conexiunea a fost intotdeauna undeva aproape de 200mbps (stie doar 2,4Ghz).Asta pentru cei care totusi vor un mikrotik.

[ http://iceimg.com/RRDKwDnC/snaphsot0004-thumb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


http://forum.compute...11uas-2hnd.html


Gresit...Am avut CCR-ul in teste si acum am un AHX2 pe 2 x 1gbps si merge undeva la 163MB/s download, deja limitat puternic de ssd-uri.(2x Samsung Pro in raid0).

SI uite aici, 2x 1gbps, mikrotik AHX2, 4 x Intel NIC Teaming.

[ http://iceimg.com/wZgCHx5_/33m0tgljpg-thumb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Data viitoare incearca sa te documentezi mai amanuntit si sa nu duci lumea in eroare. Ca tu nu ai stiut sa-l setezi asta e altceva, CCR-ul a mers mult mai bine ca si AHX2-ul, totusi are procesor demential in el.

Edited by blacklotusul, 18 December 2013 - 13:17.


#8270
RICARDO

RICARDO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 02.05.2004
...sa inteleg ca ...au inebunit cei de la RDS? Posted Image

[ http://www.speedtest.net/result/3172719226.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

...va place uploadul?

#8271
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 fantastykmen, on 18 decembrie 2013 - 10:51, said:


am si WDR3600 si RT-N56U si sunt convins ca RT-N56U cu fw custom este ideal.

sunt de acord.

 cosu77, on 18 decembrie 2013 - 10:52, said:

Edimax-ul are sau nu are accelerare hardware NAT?
Am citit un comentariu pe la unul din magazinele online și respectivul chiar sublinia faptul că nu are hardware NAT.

are accelerare hardware.
este firmware-ul 1.16 care fixeaza problema.
este activat by default.
am atins viteze peste 920mbps, asa ca are.
setarea cred ca dureaza mai putin de 1 minut.

#8272
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 09.02.2004
iata 2 implementari diferite ale aceluiasi cip, o implementare face gigabit (routerul dat de RDS), alta nu ( culmea cu un cip tactat la frecventa mai mare), conform celor spuse mai sus de cineva care l-a testat..
deci putem banui softul ca si cauza?

http://wiki.openwrt....link/tl-wdr3600
TP-Link TL-WDR3600
Info
Architecture: MIPS MIPS 74Kc
Vendor: Qualcomm Atheros
Bootloader: U-Boot
System-On-Chip: AR9344 (MIPS)
CPU/Speed 560 MHz
Flash-Chip: Spansion FL064KIF docs
Flash size: 8192 KiB
RAM: 128 MiB
Wireless No1: Atheros AR9340 2.4GHz 802.11bgn
Wireless No2: Atheros AR9582 5GHz 802.11an
Switch: Atheros AR8327N Gigabit Switch
USB: Yes 2 x 2.0 (GL850G chip - 4 port's capable)

http://www.wireless-...-2hnd-in-detail
ROUTERBOARD MIKROTIK RB2011UAS-2HND-IN
CPU:Atheros AR9344 600MHz
Memory: 128MB DDR SDRAM onboard memory
Boot loader: RouterBOOT
Data storage: 64MB onboard NAND memory chip
Ethernet:
Five 10/100 Mbit Fast Ethernet ports with Auto-MDI/X
Five 10/100/1000 Mbit Gigabit Ethernet ports with Auto-MDI/X
Wireless:
Dual chain 2.4Ghz 802.11bgn wireless
Extras: USB port, Reset button, Reset jumper
Leds: Power, User, Ethernet activity
Power option:
Jack 8-28V DC; PoE:  8-28V DC on Ether1 (Non 802.3af)
PoE Out on ETH 10
Power consumption: Up to 6W
Dimensions: 214 mm x 86 mm, Weight: 146g
Operating System: MikroTik RouterOS, Level5 license

Si o atentionare de pe site TP-Link, poate asa unii carcotasi vor intelege ca faptul ca merge si asa nu inseamna regula/normalitate.:
http://www.tp-link.r...icle/?faqid=465
2. Viteza reală a Internetului depinde de: viteza rețelei locale,  tipul conexiunii,  contractul dumneavoastră cu furnizorul serviciilor de Internet,  performanțele router-ului,  încărcarea rețelei furnizorului de servicii de Internet,  performanțele terminalelor (calculator, laptop, tablete, etc.) și calitatea cablurilor.

#8273
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 abu_cwarky, on 18 decembrie 2013 - 12:50, said:


Sustin spusele si mai adaug : in momentul de fata nici un echipament MkTik nu duce PPPoE de 1Gbps. Am avut recent ocazia de a testa inclusiv CCR1036 si nu urca peste 400. In viitor, posibil, azi nu.

culmea ca in software se specifica la history ca exista un chip cu accelerare hardware dar nu e inclus in nici un router mikrotik.

 blacklotusul, on 18 decembrie 2013 - 13:05, said:

Pe wifi(2011-le), indiferent de obstacole intre router si device(Laptop I7, broadcom), conexiunea a fost intotdeauna undeva aproape de 200mbps (stie doar 2,4Ghz).Asta pentru cei care totusi vor un mikrotik.

[ http://iceimg.com/RRDKwDnC/snaphsot0004-thumb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


http://forum.compute...11uas-2hnd.html


Gresit...Am avut CCR-ul in teste si acum am un AHX2 pe 2 x 1gbps si merge undeva la 163MB/s download, deja limitat puternic de ssd-uri.(2x Samsung Pro in raid0).

SI uite aici, 2x 1gbps, mikrotik AHX2, 4 x Intel NIC Teaming.

[ http://iceimg.com/wZgCHx5_/33m0tgljpg-thumb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Data viitoare incearca sa te documentezi mai amanuntit si sa nu duci lumea in eroare. Ca tu nu ai stiut sa-l setezi asta e altceva, CCR-ul a mers mult mai bine ca si AHX2-ul, totusi are procesor demential in el.

ccr e mercedes pe langa logan ahx2 :)

#8274
ZooMl3sS

ZooMl3sS

    Apple User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 16.07.2011

 RICARDO, on 18 decembrie 2013 - 13:20, said:

...sa inteleg ca ...au inebunit cei de la RDS? Posted Image

[ http://www.speedtest.net/result/3172719226.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

...va place uploadul?

Voi astia din Bucuresti aveti ceva cu uploadul, ca altfel nu-mi explic cum si w21 si alti useri de pe aici, au si uploadul gigabit. :)

#8275
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 marcopolo80, on 18 decembrie 2013 - 13:31, said:

iata 2 implementari diferite ale aceluiasi cip, o implementare face gigabit (routerul dat de RDS), alta nu ( culmea cu un cip tactat la frecventa mai mare), conform celor spuse mai sus de cineva care l-a testat..
deci putem banui softul ca si cauza?

http://wiki.openwrt....link/tl-wdr3600
TP-Link TL-WDR3600
Info
Architecture: MIPS MIPS 74Kc
Vendor: Qualcomm Atheros
Bootloader: U-Boot
System-On-Chip: AR9344 (MIPS)
CPU/Speed 560 MHz
Flash-Chip: Spansion FL064KIF docs
Flash size: 8192 KiB
RAM: 128 MiB
Wireless No1: Atheros AR9340 2.4GHz 802.11bgn
Wireless No2: Atheros AR9582 5GHz 802.11an
Switch: Atheros AR8327N Gigabit Switch
USB: Yes 2 x 2.0 (GL850G chip - 4 port's capable)

http://www.wireless-...-2hnd-in-detail
ROUTERBOARD MIKROTIK RB2011UAS-2HND-IN
CPU:Atheros AR9344 600MHz
Memory: 128MB DDR SDRAM onboard memory
Boot loader: RouterBOOT
Data storage: 64MB onboard NAND memory chip
Ethernet:
Five 10/100 Mbit Fast Ethernet ports with Auto-MDI/X
Five 10/100/1000 Mbit Gigabit Ethernet ports with Auto-MDI/X
Wireless:
Dual chain 2.4Ghz 802.11bgn wireless
Extras: USB port, Reset button, Reset jumper
Leds: Power, User, Ethernet activity
Power option:
Jack 8-28V DC; PoE:  8-28V DC on Ether1 (Non 802.3af)
PoE Out on ETH 10
Power consumption: Up to 6W
Dimensions: 214 mm x 86 mm, Weight: 146g
Operating System: MikroTik RouterOS, Level5 license

Si o atentionare de pe site TP-Link, poate asa unii carcotasi vor intelege ca faptul ca merge si asa nu inseamna regula/normalitate.:
http://www.tp-link.r...icle/?faqid=465
2. Viteza reală a Internetului depinde de: viteza rețelei locale,  tipul conexiunii,  contractul dumneavoastră cu furnizorul serviciilor de Internet,  performanțele router-ului,  încărcarea rețelei furnizorului de servicii de Internet,  performanțele terminalelor (calculator, laptop, tablete, etc.) și calitatea cablurilor.

pe scurt, mikotik nu atinge gigabitu :) cel putin rb2011.
si nici in viitor nu va atinge.
CCR da.

#8276
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 09.02.2004

 adiatric, on 18 decembrie 2013 - 13:29, said:


are accelerare hardware.este firmware-ul 1.16 care fixeaza problema.este activat by default.
am atins viteze peste 920mbps, asa ca are.

 adiatric, on 18 decembrie 2013 - 13:33, said:


culmea ca in software se specifica la history ca exista un chip cu accelerare hardware dar nu e inclus in nici un router mikrotik.

Pana la urma softul este cel care omoara hardware-ul. Poate ca totusi o avea si microtikul hardware NAT dar din cauza vreunui bug nu este activat. Cati utilizatori de RB2011UAS-2HND-IN cu PPPOE gigabit or fi la noi si cati au raportat asta la producator?
Este de urmarit totusi.

#8277
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Daca mikrotik nu are switch-ul pentru hardware nat degeaba.
softul suporta, dar hardware-ul inca nu a fost produs.


ca tot veni vorba de wireless
un download wireless pe 5ghz  (300mbps intel 6205, nu am testat inca wireless AC ca nu am cu ce.)


Edited by adiatric, 18 December 2013 - 13:43.


#8278
blacklotusul

blacklotusul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 28.02.2009

 marcopolo80, on 18 decembrie 2013 - 13:39, said:

Pana la urma softul este cel care omoara hardware-ul. Poate ca totusi o avea si microtikul hardware NAT dar din cauza vreunui bug nu este activat. Cati utilizatori de RB2011UAS-2HND-IN cu PPPOE gigabit or fi la noi si cati au raportat asta la producator?
Este de urmarit totusi.


Am expus eu problema comparativa de mai sus intre TPLink WDR 3600 si Mikrotik RB2011UAS-2HND-IN pe forumul acestora..Vrei sa-ti spuna raspunsul celor de pe forumul mikrotik? Mi-au sters threadul, am luat ban pe cont si pe IP..

Asa solutioneaza cei de la mikrotik problemele!!

Edited by blacklotusul, 18 December 2013 - 13:48.


#8279
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
mikrotik a fost fondata in latvia, o tara mica gen (taboulistan :) joking.
Ideea lor a fost doar de link-uri intre useri fara a intinte cabluri, apoi s-au gandit si ei sa-si dezvolte softul cat mai bine pe atheros.
Nu s-au gandit la pppoe pentru home user si pentru viteze mai mari de 200-300mbps.
Din pacate baietii au ramas in urma, le-a luat-o in fata ubiquity si sunt mai multi care pot afirma ca produsele ubiquity sunt net superioare ca pret performanta fata de mikrotik.
Referitor la faptul ca @mesajmarcopolo80 a fost banat ...ii si intereseaza .....
Asa ca un echipament performant la ora actuala e edgemaxul cu cavium octeon cpu, dar o sa mai dureze pana se dezvolta firmware-ul si accelerarea hardware.
Oricum baietii de la UBNT le pasa de useri.

#8280
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 adiatric, on 18 decembrie 2013 - 13:49, said:

mikrotik a fost fondata in latvia, o tara mica gen (taboulistan Posted Image joking.
... adică Letonia mai pe românește.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate